Kategorie

e - kursy

Bombka ze skrawków materiału

 

KURS KROK PO KROKU

 AUTOR:   Jola Kamieńska, jolinka
  - jolinka.blogspot.com

 ZDJĘCIA: Jola Kamieńska, jolinka

  - jolinka.pl

    

 


Kurs Joli Kamieńskiej do pobrania w całości -
  

Opisów wykonania tej ozdoby jest na pewno wiele. Mnóstwo ich widziałam, ale nie były dla mnie zbyt czytelne. Postanowiłam zapisać swój sposób wykonania, oparty jednak w jakimś stopniu na tym co widziałam, bym zawsze mogła w dowolnej chwili wrócić do niego.

Na prośbę wielu osób pragnę udostępnić efekt moich doświadczeń.

 

bombka kurs 01m

Najpierw musimy zgromadzić niezbędne materiały:

1. Styropianowa kula - u mnie o średnicy 10cm
2. Kwadraty tkanin w kilku kolorach, lub deseniach - tutaj możecie popisać się swoją inwencją- do wykonania tej bombki potrzeba 4 różnych wzorów
- na środek z obu stron 10 kwadratów o boku 8cm
- po 16 kwadratów w dwóch innych kolorach również o boku 8cm
- i 16 kwadratów w kolejnym odcieniu o boku 6cm
3. Pasek tkaniny o wymiarach 4cm x 34cm - po zaprasowaniu brzegów ok. 2cm
4. Dużo szpileczek z metalowymi łebkami - najlepiej takich krótszych o długości ok 2cm, ale dłuższe również się sprawdzą- na wykonanie tej bombki zużyłam prawie całe pudełko widoczne na zdjęciu.
5. Wstążki i ozdobne taśmy do wykończenia i dekoracji oraz jedna długa szpilka z kolorowym łebkiem.
Ponadto będziemy potrzebować klej do zamaskowania złączenia tkanin i przyklejenia kokardy. Użyłam jak zwykle kleju introligatorskiego.

 

bombka kurs 02m

Zaczynamy od zaznaczenia linii pomocniczych na kuli. To naprawdę ważne i zróbmy to z niezwykłą starannością-  w dużej mierze od tego zależy ostateczny efekt. Jeśli dobrze przyjrzycie się kuli, to zauważycie takie małe skupiska kropeczek, które pomogą narysować siatkę linii. Można dodatkowo narysować lnie dzielące kulę na 8 równych części.

bombka kurs 03m

Układamy pierwszy kwadrat na  kuli- tak by środek był  w punkcie skrzyżowania pionowych linii. Tutaj środek jest widoczny przez zagięcia materiału po odpowiednim jego złożeniu. Mocujemy materiał szpilkami wbijając je pionowo aż całe się schowają.

bombka kurs 04m

 

bombka kurs 05m

Bierzemy kolejny kwadrat materiału i od spodu wkłuwamy szpilkę w jego środek, następnie składamy na pół.

bombka kurs 07m

Szpilkę wbijamy w środek kuli, złożenie materiału powinno leżeć na linii narysowanej na kuli - co prawda pierwszy kawałek materiału może ją zakrywać ale musimy się postarać zrobić to dokładnie. Następnie zaginamy materiał  i mocujemy szpilkami na środku tak jak na zdjęciu. Czynność powtarzamy , po przeciwnej stronie- cały czas pilnując linii i uzupełniamy pozostałe trójkąty delikatnie naciągając materiał przed przypięciem.

 

bombka kurs 08m

bombka kurs 09m

Czas na kolejny materiał. Tym razem szpilkę wkłuwamy ok 2cm od środka- dobrze jest to zmierzyć za każdym razem, żeby powstała w centrum gwiazdka był regularna.

bombka kurs 10m

 

bombka kurs 11am

bombka kurs 11bm

bombka kurs 12m

W trzecim rzędzie użyłam dwóch różnych tkanin, dla uzyskania trochę innego efektu. Najpierw upięłam trójkąty jednym kolorze a pomiędzy nimi kolejne z innego materiału

bombka kurs 13m

Gotowa połówka bombki.

bombka kurs 15m

Wszystkie czynności powtarzamy drugiej strony, pilnując by wszystkie linie się zgadzały.

 bombka kurs 16m

Teraz musimy zamaskować brzegi tkanin. Przyklejamy przygotowany wcześniej pasek materiału i mocujemy końce szpilkami. Złote ząbki przymocowałam również klejem a do czasu jego schnięcia przytrzymałam szpilkami.

bombka kurs 17m

bombka kurs 18m

Teraz wystarczy przygotować ozdobną kokardę, w jej środek wbijamy długą szpilkę i wkłuwamy ją w miejscu złączenia paska materiału - wcześniej nanosząc na nie nieco kleju.

... i gotowe :-)

 

             bombka kurs 19m   bombka kurs 20m