Kurs - bombka ze zkrawków materiału

Bombka ze skrawków materiału

Kurs - KROK PO KROKU

AUTOR: Jola Kamieńska, Jolinka

Kurs Jolinki można pobrać w całości jako plik pdf –>

Najpierw musimy zgromadzić niezbędne materiały:

Najpierw musimy zgromadzić niezbędne materiały:

1. Styropianowa kula – u mnie o średnicy 10cm
2. Kwadraty tkanin w kilku kolorach, lub deseniach – tutaj możecie popisać się swoją inwencją- do wykonania tej bombki potrzeba 4 różnych wzorów
– na środek z obu stron 10 kwadratów o boku 8cm
– po 16 kwadratów w dwóch innych kolorach również o boku 8cm
– i 16 kwadratów w kolejnym odcieniu o boku 6cm
3. Pasek tkaniny o wymiarach 4cm x 34cm – po zaprasowaniu brzegów ok. 2cm
4. Dużo szpileczek z metalowymi łebkami – najlepiej takich krótszych o długości ok 2cm, ale dłuższe również się sprawdzą- na wykonanie tej bombki zużyłam prawie całe pudełko widoczne na zdjęciu.
5. Wstążki i ozdobne taśmy do wykończenia i dekoracji oraz jedna długa szpilka z kolorowym łebkiem.
Ponadto będziemy potrzebować klej do zamaskowania złączenia tkanin i przyklejenia kokardy. Użyłam jak zwykle kleju introligatorskiego.

Zaczynamy od zaznaczenia linii pomocniczych na kuli. To naprawdę ważne i zróbmy to z niezwykłą starannością-  w dużej mierze od tego zależy ostateczny efekt. Jeśli dobrze przyjrzycie się kuli, to zauważycie takie małe skupiska kropeczek, które pomogą narysować siatkę linii. Można dodatkowo narysować lnie dzielące kulę na 8 równych części.

Układamy pierwszy kwadrat na  kuli- tak by środek był  w punkcie skrzyżowania pionowych linii. Tutaj środek jest widoczny przez zagięcia materiału po odpowiednim jego złożeniu. Mocujemy materiał szpilkami wbijając je pionowo aż całe się schowają.

Bierzemy kolejny kwadrat materiału i od spodu wkłuwamy szpilkę w jego środek, następnie składamy na pół.

Szpilkę wbijamy w środek kuli, złożenie materiału powinno leżeć na linii narysowanej na kuli – co prawda pierwszy kawałek materiału może ją zakrywać ale musimy się postarać zrobić to dokładnie. Następnie zaginamy materiał  i mocujemy szpilkami na środku tak jak na zdjęciu. Czynność powtarzamy , po przeciwnej stronie- cały czas pilnując linii i uzupełniamy pozostałe trójkąty delikatnie naciągając materiał przed przypięciem.

Czas na kolejny materiał. Tym razem szpilkę wkłuwamy ok 2cm od środka- dobrze jest to zmierzyć za każdym razem, żeby powstała w centrum gwiazdka był regularna.

W trzecim rzędzie użyłam dwóch różnych tkanin, dla uzyskania trochę innego efektu. Najpierw upięłam trójkąty jednym kolorze a pomiędzy nimi kolejne z innego materiału

Gotowa połówka bombki.

Wszystkie czynności powtarzamy drugiej strony, pilnując by wszystkie linie się zgadzały.

Teraz musimy zamaskować brzegi tkanin. Przyklejamy przygotowany wcześniej pasek materiału i mocujemy końce szpilkami. Złote ząbki przymocowałam również klejem a do czasu jego schnięcia przytrzymałam szpilkami.

Teraz wystarczy przygotować ozdobną kokardę, w jej środek wbijamy długą szpilkę i wkłuwamy ją w miejscu złączenia paska materiału – wcześniej nanosząc na nie nieco kleju.
… i gotowe 🙂