Bransoletka wzór Europejski 4 w 1

Kurs - KROK PO KROKU

AUTOR: Krzysiek Kamieński, Biżuteria Chain Maille

Kurs Bransoletka wzór Europejski 4 w 1 można pobrać w całości jako plik pdf –>

Wykonanie bransoletki EURO 4 in 1 nie jest wyjątkowo trudne – chociaż wymaga trochę zdolności manualnych i przede wszystkim wiele cierpliwości. Na pewno przed rozpoczęciem tworzenia biżuterii trzeba poćwiczyć otwieranie i zamykanie kółeczek. Opanowanie tej sztuki w znacznym stopniu ułatwi dalsze prace.

Do wykonania bransoletki potrzebne będą kółka zamknięte i otwarte – w ilości zależnej od użytych ogniwek, np. jeśli używasz kółka wykonane z drutu o średnicy 1,0 mm i średnicy rdzenia 4,0 mm, to średnio wychodzi ok. 10 kółek na 1 cm bieżący bransoletki. Należy przygotować obliczoną szacunkowo ilość kółeczek w proporcji 60% ogólnej liczby jako zamknięte i 40% jako otwarte. Wcześniejsze przygotowanie kółeczek ułatwi i usprawni pracę. Do otwierania i zamykania kółeczek należy używać dwóch par szczypiec.

KROK 1:

Zakładamy 4 kółeczka zamknięte na kółeczko otwarte – na rysunku oznaczone kolorem czerwonym – następnie zamykamy go. Ustawiamy pierścienie tak, jak pokazano na zdjęciu.

Otrzymaliśmy podstawowy element wzoru Europejski 4 w 1.

KROK 2:

Przekładamy kółko otwarte (oznaczone kolorem czerwonym) przez dwa kółka zamknięte z poprzedniego elementu – oznaczone cyframi 1 i1 2 – wchodząc w kółko nr 1 od dołu i przechodząc przez kółko 2 od góry.

Po przełożeniu kółka otwartego przez kółka 1 i 2 zakładamy na te kółko jeszcze dwa kółka zamknięte – 3 i 4 – należy się upewnić, że zamknięte właśnie kółko jest umieszczone w tym samym kierunku co kółko środkowe poprzedniego elementu

KROK 3:

Układamy kółka 3 i 4 podobnie jak w poprzednim elemencie – jak widać na zdjęciu kółko „czerwone” przechodzi przez 4 sąsiadujące kółeczka – a więc wszystko się zgadza – wzór 4 w 1 został zachowany

KROK 4:

Powtarzamy krok 2 i 3 aż do uzyskania właściwej długości bransoletki.

KROK 5:

Mamy już odpowiednią długość naszej bransoletki – teraz rozbudujemy jej szerokość

Przekładamy otwarte kółko (oznaczone kolorem czerwonym) przez kółka 1 i 2 z sąsiedniego elementu – przechodząc przez oba kółka od góry – musimy jeszcze uzupełnić wzór do 4 w 1 – a więc na otwarte kółko zakładamy dwa zamknięte (3 i 4) i całość zamykamy.

KROK 6:

Układamy kółka 3 i 4 podobnie jak w poprzednim elemencie – jak widać na zdjęciu kółko „czerwone” przechodzi przez 4 sąsiadujące kółeczka – a więc wszystko się zgadza – wzór 4 w 1 został zachowany.

KROK 7:

Kontynuujemy dalszą rozbudowę. Przekładamy otwarte kółko (tradycyjnie zaznaczone na czerwono) przez kółka z poprzedniego elementu – przechodząc zgodnie ze wskazówkami zegara – a więc wchodzimy od dołu przez kółko najbardziej zewnętrzne a następnie od góry przez kółka środkowe – podobnie jak w kroku poprzednim.

Pozostaje jeszcze założenie na otwarte kółko kółeczka zamkniętego 3 i zamknięcia całości.

Kółko środkowe elementu („czerwone”) przechodzi przez 4 kółka sąsiednie, a więc wzór jest zachowany.

KROK 8:

Powtarzamy krok 7 aż do dopełnienia wzoru naszej bransoletki

Teraz przygotujemy oba końce bransoletki do montażu zapięcia

KROK 9:

montujemy dwa dodatkowe kółeczka – na zdjęciu oznaczone kolorem czerwonym – na obu końcach bransoletki

KROK 10:

montujemy kółeczko spinające dwa dodatkowe kółeczka – na zdjęciu oznaczone kolorem czerwonym – na obu końcach bransoletki

Teraz pozostało zamontowanie zapięcia i bransoletka gotowa 

Z jednej strony montujemy karabińczyk a z drugiej – kółeczko do zapinania. 

Zapięcie zamontowane – możemy uznać, że wzór Europejski 4 w 1 opanowaliśmy. Teraz trochę ćwiczeń dla wprawy i utrwalenia i można brać się za kolejny wzór.

Ale o tym już innym razem.